Sme tu pre Vás 📞 0948 991 881✏️ zelenaenergia@lestn.sk 📞 CZ +420 735 945 870 

Ako byť v teple a neskrachovať?

Máme dobré správy, v tejto dobe potrebné ako soľ. Áno, nadchádzajúca vykurovacia sezóna preverí naše schopnosti nakladania s energiami, ale sú spôsoby, ako dostať účty za kúrenie pod kontrolu a zároveň doma nemrznúť.

K domovu patrí príjemné teplo. Myslíme tým akurátnu teplotu, nie prekúrené miestnosti, ktoré skutočne zbytočné zaťažujú naše peňaženky aj zdravie a odčerpávajú cenné zdroje vo forme paliva.

My v LESe sme presvedčení, že všetko zlé môže byť aj na niečo dobré. A tak sme sa niečo dobré snažili nájsť aj v marazme vysokých cien energií. Podarilo sa! Inšpirácie sme čerpali z vlastných skúseností, ale aj s z odporúčaní Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Keď si osvojíme niektoré z nich (v ideálnom prípade všetky), ušetríme na kúrení nielen túto sezónu, ale aj každú ďalšiu, kedy by ceny mohli byť priaznivejšie.

Pretože bez ohľadu na cenu má veľký zmysel vždy nakladať s energiou každého druhu s rozumom a s citom.

Pocitová teplota

Veľmi zaujímavé je zistenie, ktoré súvisí s vlhkosťou vzduchu v miestnosti a s pocitovou teplotou. Ak máme doma príliš suchý vzduch, pocitovo je nám rovnako teplo, ako keď je v miestnosti o niečo chladnejšie a vzduch je vlhkejší.

Povedané inak, ak máme miestnosť vykúrenú na 21 stupňov C a vlhkosť vzduchu je okolo 50 %, pocit tepla je rovnaký, ako keď vykúrime miestnosť na 23 stupňov C, ale vlhkosť vzduchu je iba 30 %.

Takže kúrenie môžeme jemne utlmiť a niekoľkokrát za deň krátko vyvetrať prievanom, aby bol vzduch vo vnútri vlhkejší. Ďalšou možnosťou je využívať difúzne zvlhčovače vzduchu. Bude sa nám lepšie dýchať a navyše ušetríme na kúrení, pretože s každým znížením teploty o jeden stupeň Celzia spotrebujeme o 6 % menej energie na kúrenie. Náklady na kúrenie pod kontrolou

Malé veľké veci

Záclony nie sú len  estetický doplnok domácnosti. Vo vykurovacej sezóne majú aj ďalší účel. Je dokázané, že ak nemáte záclony, na vykúrenie miestnosti spotrebujete viac energie.

Zároveň však platí, že ak sú záclony dlhé a prekrývajú radiátor, tiež spotrebujete viac energie. Takže túto zimu sa na oknách nosia midi záclony –  dlhé akurát po parapetnú dosku.

Ušetríme aj vtedy, keď nebudeme radiátory prekrývať mokrým oblečením. Dobre sa vysuší aj na sušiaku, len to potrvá dlhšie.

Stop mokrému drevu

Veríme, že svoje vykurovacie zariadenie už máte skontrolované a komín vyčistený. Ušetríte tým nielen na kúrení, ale z hľadiska bezpečnosti aj na zdraví a majetku.

Určite neodporúčame kúriť mokrým drevom, ktoré nehorí a teda z neho nie je takmer žiadne teplo, zato dymí a dechtuje, pričom splodiny ohrozujú zdravie členov domácnosti aj celý systém dymovodu.

Mokré drevo sa dá jednoducho a efektívne nahradiť drevenými briketami, ktoré majú vyššiu výhrevnosť ako drevo. Brikety sú vždy ideálne suché a pripravené na kúrenie. A netreba ich veľa. 10 m3 dreva nahradia tri tony brikiet LES.

Temperovanie je lacnejšie

Je rozumné aj zmysluplné regulovať intenzitu kúrenia podľa toho, či sa v miestnosti nachádzame alebo nie. Keď pred odchodom z domu znížime v každej miestnosti teplotu o stupeň alebo dva, po príchode domov neprídeme do ľadovne, no už sme ušetrili.

Samozrejme, po príchode domov môžeme teplotu v miestnostiach, ktoré využívame na iné aktivity ako na spanie, zase mierne zvýšiť. A pred spaním opäť utlmiť. Vyzerá to ako starosť navyše, ale za pár dní sa z toho stane automatický a praktický zvyk, ktorý nám v súčte pomôže ušetriť desiatky eur.

Rozdelenie domu či bytu na dennú a nočnú časť má z pohľadu efektívneho využívania energií tiež význam.

Určite nevypínajme kúrenie, keď z domu odchádzame preč na niekoľko dní. Rozumnejšie je znížiť teplotu na 16 - 18 stupňov C, nech sa priestor temperuje. Lebo vykúriť vychladnutý dom je oveľa nákladnejšie ako zohriať mierne studené steny.

Ak máte nehnuteľnosť (chatu, chalupu), ktorú využívate iba príležitostne a máte v nej možnosť kúriť tuhým palivom, na rýchle teplo odporúčame použiť valcové brikety s dierou. Horia z dvoch strán naraz - zvonka aj zvnútra - preto rýchlejšie uvoľnia energiu, ktorá je v nich naakumulovaná.

Byť v teple neznamená nekúriť

Aj toto funguje

Okrem kúrenia môžete ušetriť aj keď:

  1.  budete zo siete vypínať spotrebiče, ktoré sú v pohotovostnom režime (stand by). Zdanlivo sú vypnuté, svieti im iba červená kontrolka, ale spotrebúvajú malé množstvo energie - od 0,5 W. Čím starší je spotrebič, tým vyššia je jeho spotreba. Keď sa však spočíta takýto odber elektriny televíziou, nabíjačkami, wifi routrom, monitormi, kláívesnicami a hernými konzolami, môže vyjsť celkom zaujímavé číslo. V krajinách EÚ predstavuje spotreba elektrickej energie v pohotovostnom režime 8 až 15 % z celkovej spotreby elektrickej energie domácnosti!
  2. budete dávať pozor na námrazu v mrazničke. Už tri milimetre námrazy zvyšujú spotrebu energie až o 75 %!
  3. budete pri varení používať pokrievky a na dokončenie jedla energiu naakumulovanú na varnej doske a v hrnci.
  4. postupne vymeníte staré elektrospotrebiče za nové, s vyššou energetickou triedou.
)

Mohlo by vás zaujímať

Všetky novinky
PSČ

Ceny sú bez dopravy, platia pre osobný odber v predajni Zákamenné a Drietoma

AK MÁTE ZÁUJEM O DOVOZ, ZADAJTE PSČ MIESTA DORUČENIA

Máme pre Vás nový web, kde nájdete naše produkty v českej mene, prejdite klikom dole.

icon shipping

Chcete tovar doviezť?

Dajte nám vedieť, či si želáte dopravu brikiet alebo peliet na konkrétnu adresu. Ak áno, ceny budú automaticky prepočítané podľa miesta doručenia.

icon shipping

Vyplňte políčko PSČ

Zadajte PSČ miesta doručenia pre prepočet cien tovarov s doručením k Vám.

Máme pre Vás nový web, kde nájdete naše produkty v českej mene, prejdite klikom dole.

Ďakujeme, že kúrite ekologickými palivami a šetríte životné prostredie!