Sme tu pre Vás 📞 0948 991 881✏️ zelenaenergia@lestn.sk 📞 CZ +420 735 945 870 

Ako kúriť za rozumné peniaze a ekologicky?

Ani kravy, ani autá a dokonca ani lietadlá nie sú hlavnými znečisťovateľmi ovzdušia v Európe. Nelichotivé prvenstvo v produkcii skleníkových plynov patrí budovám a ich prevádzke. Počas vykurovacej sezóny v nadchádzajúcich mesiacoch čaká planétu ďalšia zaťažkávacia skúška.

Budovy vygenerujú viac skleníkových plynov ako doprava!

Podľa údajov Eurostatu sa doprava (vrátane leteckej) podieľala v roku 2018 na vzniku skleníkových plynov 23 %, kým až  53 % emisií sa do vzduchu uvoľnilo spaľovaním uhlia, zemného plynu a tuhých palív, ktoré slúžia na vykurovanie budov a na výrobu elektrickej energie. Tieto splodiny obsahujú aj takzvané fugitívne emisie – nebezpečné drobné prachové častice, ktoré pri dýchaní kvôli svojej malej veľkosti prenikajú hlboko do pľúc.

V tom istom roku Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) spolu so Štatistickým úradom SR prvýkrát v histórii Slovenska zisťoval situáciu v individuálnom vykurovaní domov a bytov tuhými palivami v oblastiach s najnižšou kvalitou ovzdušia. Ukázalo sa, že až 90 % domácností v nich kúri drevom, priemerná domácnosť ho za rok spotrebuje 8,7 tony. Za ideálnych okolností by bolo drevo ekologickým palivom, pretože pochádza z obnoviteľných zdrojov a je uhlíkovo neutrálne. Ibaže až polovica domácností ho nedostatočne suší (10 % vôbec, 40 % iba rok), takže drevo obsahuje viac ako 20 % vody. Takéto kúrenie je neekonomické a neekologické. Veľa energie pri jeho spaľovaní sa spotrebuje na vysušenie dreva a nie na výrobu tepla, nehovoriac o množstve exhalátov a vlhkého dechtového dymu, ktoré sa pritom tvoria.

Kúrenie uhlím znečisťuje vzduch, ktorý dýchame.

Zlou správou je aj vek vykurovacích zariadení – kotle na tuhé palivo majú na Slovensku v priemere 12 rokov a priemerný vek krbových kachlí a pecí až 21 rokov. Takto staré zariadenia majú nízku efektivitu kúrenia – spotrebuje sa v nich veľa paliva na dosiahnutie potrebného tepla.

Pravda o kúrení

To vôbec nie sú dobré správy pre obyvateľov slovenských miest a obcí, ale určite je dobré, že sa takéto údaje začali zbierať a zverejňovať, pretože sa tým otvára téma o ďalšom významnom zdroji znečisťovania ovzdušia – o kúrení. Každý z nás už určite zažil hmlisté jesenné alebo zimné dni, keď bolo vonku výrazne cítiť zapáchajúci dym z komínov. Nielenže je to nepríjemné, je to aj zdraviu škodlivé,“ konštatuje Ing. Peter Zelina zo spoločnosti LES. „Zmeniť spôsob vykurovania pritom nie je ťažké. Aj majitelia starších kotlov či kachlí môžu kúriť ekologickejšie, stačí vlhké drevo či sírnaté uhlie vymeniť za ekologické drevené briketypelety.“

Teplo za dobré peniaze a bez uhlíkovej stopy

Briketypelety odporúča ako vhodné palivo aj Slovenská agentúra životného prostredia. Podľa nej sú brikety zárukou nízkych nákladov na vykurovanie, pretože ide o odpadovú biomasu zlisovanú na vysokú hustotu, čo znamená, že sa na výrobu tepla spotrebuje menej paliva. Výhodami brikiet sú aj vysoká výhrevnosť (18 – 19 MJ/kg), veľmi nízka popolnatosť, bezprašnosť a jednoduchá manipulácia.

Spoločnosť LES, ktorá sa výrobe brikietpeliet venuje už 20 rokov, v bodoch vysvetľuje, prečo sú tieto palivá ekologické a prečo sa nimi oplatí kúriť všade, kde sa doteraz kúrilo drevom alebo tuhými palivami:

Brikety sú ekologické palivo.

7 dôvodov, prečo kúriť briketami alebo peletami

  1. Drevené brikety sa vlastnosťami najviac podobajú drevu, ale oproti drevu majú väčšiu výhrevnosť, porovnateľnú s hnedým uhlím.
  2. Na rozdiel od uhlia však ide o ekologické palivo, ktoré vzniká zlisovaním biomasy (suchých pilín).
  3. Pelety aj brikety sa vyznačujú nízkou vlhkosťou (do 10 %), čo pri dobrom nastavení kotla umožňuje dokonalé horenie. Všetka energia sa tak premení na teplo a nevznikajú škodlivé a nebezpečné exhaláty ani štipľavý dym. „To šetrí životné prostredie, vykurovacie teleso aj komín,“ konštatuje výrobca eko palív.
  4. Eko brikety LES a eko pelety LES môžu niesť označenie „eko“ vďaka tomu, že pri ich spaľovaní vznikajú veľmi nízke emisie, CO2 cyklus je neutrály (pri ich horení sa uvoľní iba toľko oxidu uhličitého, koľko rastliny absorbovali pri fotosyntéze počas svojho rastu) a malé množstvo zvyškového popola, ktorý vzniká pri horení, je čistým minerálnym hnojivom.
  5. Kúrenie briketamipeletami šetrí aj čas a peniaze. Na výrobu potrebného množstva tepla stačí menší objem paliva. Kým pri kúrení drevom treba toto palivo prácne chystať – napíliť, naštiepať, nasušiť – pri kúrení drevenými briketami a drevenými peletami táto námaha a strata času odpadá. Manipulácia s palivom je jednoduchá a neostáva po nej neporiadkoch ako po dreve a uhlí.
  6. Brikety majú zlisovaním vyššiu hustotu ako drevo, takže stačí prikladať menej často ako pri kúrení drevom. S automatickým kotlom na pelety netreba na prikladanie myslieť vôbec.
  7. Z ekologického hľadiska je dôležitý aj pôvod výrobkov. Ak naozaj chceme kúriť aj ekonomicky, no aj ekologicky, palivo by nemalo v kamióne precestovať pol Európy, pretože tým sa jeho uhlíková stopa zväčšuje. Navyše je jeho pôvod otázny a kvalita suroviny neistá a neoveriteľná. „Slovensko je nádherná krajina plná lesov a používanie regionálnych výrobkov z trvalo udržateľného lesného hospodárstva je tou správnou cestou, ako zachovať zelenú a čistú krajinu s priaznivým dopadom na zdravie a zamestnanosť ľudí, ktorí tu žijú,“ uzatvára výrobca.

 

)

Mohlo by vás zaujímať

Všetky novinky
PSČ

Ceny sú bez dopravy, platia pre osobný odber v predajni Zákamenné a Drietoma

AK MÁTE ZÁUJEM O DOVOZ, ZADAJTE PSČ MIESTA DORUČENIA

Máme pre Vás nový web, kde nájdete naše produkty v českej mene, prejdite klikom dole.

icon shipping

Chcete tovar doviezť?

Dajte nám vedieť, či si želáte dopravu brikiet alebo peliet na konkrétnu adresu. Ak áno, ceny budú automaticky prepočítané podľa miesta doručenia.

icon shipping

Vyplňte políčko PSČ

Zadajte PSČ miesta doručenia pre prepočet cien tovarov s doručením k Vám.

Máme pre Vás nový web, kde nájdete naše produkty v českej mene, prejdite klikom dole.

Ďakujeme, že kúrite ekologickými palivami a šetríte životné prostredie!