Sme tu pre Vás 📞 0948 991 881✏️ zelenaenergia@lestn.sk 📞 CZ +420 735 945 870 

Skroťte vaše náklady na energie

Rekordné ceny energií a obavy, že ich cena bude ešte rásť, prípadne, že ich bude nedostatok, sú žiaľ realitou, ktorej dnes čelíme všetci. Preto je namieste otázka, ako kúriť ekonomicky. Čo môžete urobiť už dnes, aby ďalšia zima veľmi nebolela?

Zateplenie domu

Kým doteraz bolo vykurovanie nezatepleného domu luxusom, aktuálne je to skutočne mrhanie peniazmi aj energiami. Je najvyšší čas zatepliť fasádu, strechu, podlahu, vymeniť okná alebo namontovať vonkajšie žalúzie. Ak zateplenie šetrí 30 až 50 % nákladov na energie, pri súčasných cenách je návratnosť investície oveľa rýchlejšia než kedykoľvek doteraz.

Pripravte sa na dotáciu

Jeden z najväčších balíkov z Plánu obnovy má byť Plán obnovy pre domácnosti, cez ktorý sa má do roku 2026 finančne podporiť obnova približne 30 000 rodinných domov. Nie je to veľa, ale lepšie ako nič. Dotácia v celkovej výške maximálne 16 600 € a (50 % z celkových nákladov) môže domácnosť využiť na:

  • projektovú dokumentáciu a získanie energetického certifikátu
  • zateplenie
  • výmenu okien, vonkajšie žalúzie
  • výmenu vykurovacieho zariadenia (slnečné kolektory, fotovoltika, tepelné čerpadlo, rekuperácia, plynový kondenzačný kotol)
  • odstránenie azbestu, vytvorenie zelenej strechy, nadzemné nádrže na dažďovú vodu

Hlavnou podmienkou je zlepšiť energetickú efektívnosť rodinného domu aspoň o 30 %. Výzva na preplácanie výdavkov na obnovu však bude spustená až na jeseň, dovtedy si treba pripraviť všetky potrebné dokumenty a potom striehnuť na otvorenie výzvy. Kto skôr príde, ten bude mlieť – teda získa peniaze.

Na termín otvorenie budeme striehnuť spolu s vami a budeme vás o tom informovať.

Rôzne zdroje získavania tepla šetria náklady na energieRozdelenie zdrojov

Využívať viacero rôznych zdrojov na výrobu tepla a ohrev vody zvyšuje nezávislosť domácnosti od jedného zdroja a umožňuje regulovať náklady na energie podľa toho, čo sa oplatí najlepšie.

Okrem tepelných čerpadiel, ktoré sú stále vysokou investíciou s najdlhšou dobou návratnosti, sú ekologickým aj ekonomickým riešením slnečné kolektory.

Výhodné je tiež mať k hlavnému zdroju tepla doplnkový zdroj – krb alebo interiérovú pec na drevo, drevené brikety alebo pelety.

Okrem dokúrenia v najtuhšej zime dobre poslúži v prechodných obdobiach, kedy je cez deň ešte relatívne teplo, ale podvečer je rodine doma chladno. Zakúriť na pár hodín v piecke alebo krbe je určite lacnejšie ako spustiť centrálne kúrenie.

Moderné pece

Existujú však ešte lepšie možnosti. Nás v Lese nadchli riešenia rakúskej značky RIKA. Automatické interiérové pece, v ktorých sa kúri drevom, briketami alebo peletami.

Sú krásne, horí v nich skutočný oheň, v niektorých verziách sa dá dokonca piecť, a to všetko bez akejkoľvek práce. Nemusíte ani len prikladať, nieto ešte zapaľovať. Interiérové pece RIKA majú zásobník na pelety a dá sa nastaviť čas zapálenia aj teplota, na akú sa má interiér zohriať. Ak teplota klesne pod nastavenú hodnotu, pec sa zase automaticky zapne a dokúri. Aj v noci. Ovládať sa dá aj na diaľku cez aplikáciu.

Rika pece pre pohodlné a ekologické kúrenieIde o ekonomické a ekologické kúrenie, ktoré robí v interiéri príjemnú atmosféru.

Treba sa predzásobiť?

Kiež by sme vedeli predpovedať budúcnosť a vedeli odpovedať na vašu častú otázku, či si treba brikety, pelety alebo drevo na ďalšiu zimu nachystať už teraz. Neodvážime sa odhadovať, čo bude. V tomto momente je však jasné, že dreva je nedostatok a jeho mimoriadne drahé.

Vysoká cena dreva, ale aj ďalších vstupov (elektriny, plynu, pohonných hmôt) sa premieta aj do extréme vysokej ceny pilín a hoblín na výrobu brikiet a peliet. Za vyše 20 rokov existencie spoločnosti LES sme ešte nikdy nekupovali výrobnú surovinu za takto draho.

Naši zákazníci sú zvyknutí na jarné a letné zvýhodnené ceny. No tento rok je výnimočný – ceny brikiet a peliet rastú aj na jar a skutočne nikto nedokáže odhadnúť, čo bude v lete a na jeseň. Či sa ceny ustália, alebo naopak vyletia ešte vyššie a palivá budú nedostatkovým tovarom.

Aj to hovorí v prospech riešenia rozdeliť kúrenie na viacero zdrojov. Aby ste boli aj s rodinou v teple a bezpečí za každých okolností.

)

Mohlo by vás zaujímať

Všetky novinky
PSČ

Ceny sú bez dopravy, platia pre osobný odber v predajni Zákamenné a Drietoma

AK MÁTE ZÁUJEM O DOVOZ, ZADAJTE PSČ MIESTA DORUČENIA

Máme pre Vás nový web, kde nájdete naše produkty v českej mene, prejdite klikom dole.

icon shipping

Chcete tovar doviezť?

Dajte nám vedieť, či si želáte dopravu brikiet alebo peliet na konkrétnu adresu. Ak áno, ceny budú automaticky prepočítané podľa miesta doručenia.

icon shipping

Vyplňte políčko PSČ

Zadajte PSČ miesta doručenia pre prepočet cien tovarov s doručením k Vám.

Máme pre Vás nový web, kde nájdete naše produkty v českej mene, prejdite klikom dole.

Ďakujeme, že kúrite ekologickými palivami a šetríte životné prostredie!