Kúpili ste si nový kotol Atmos alebo Q-termo alebo ste nakúpili v ZAR krby komínyGratulujeme! Máte nárok na palivo na kalibráciu zadarmo a zľavu na nákup eko palív LES?

Stačí vyplniť tento formulár a môžete využiť všetky získané výhody.

Kominár vám prinesie šťastie

Ale musíte ho zavolať! Keby váš komín mohol, určite by to urobil sám. Aby vám ušetril peniaze, majetok a možno aj život!

Zvyčajne ho nevidíme, možno to je dôvod, prečo komínu venujeme minimálnu pozornosť. No keď z neho vyšľahnú plamene, je už neskoro! Až 5 % všetkých požiarov ročne pritom ide na vrub komínov a vyhorenie sadzí je hlavnou príčinou požiarov v rodinných domoch! Také sú štatistiky Hasičského a záchranného zboru SR.

Namáhaný a špinavý

Že kominár nosí šťastie, je možno mýtom, ale na sto percent je mýtom informácia, že komín treba kontrolovať len raz do roka. Koluje si medzi ľuďmi a spôsobuje škody na majetku aj životoch. Komín ako súčasť vykurovacieho systému je mimoriadne namáhaným telesom, ktoré musí znášať vysoké teplotné rozdiely a ak sú cezeň odvádzané plyny a dym vznikajúci spaľovaním tuhých palív, je navyše zanesený hrubou vrstvou mastnej špiny.Kúrenie briketame a peletami je čisté „Pri nepravidelnom čistení môže mať tento nános hrúbku aj niekoľko centimetrov a môže začať horieť, veď v komínovom prieduchu vzniká teplota až 1 200 stupňov!“ upozorňuje Jozef Hamaj zo spoločnosti AAA Krby, ktorá sa špecializuje na stavbu krbov a údržbu komínov.

Panské huncútstvo

Podľa vyhlášky 401/2007 treba komín, ktorý je pripojený na vykurovacie teleso s tepelným výkonom do 50 kW, čistiť a kontrolovať častejšie, než si myslíme:

- každé 4 mesiace, ak kúrime tuhým alebo kvapalným palivom,

- každých 6 mesiacov, ak kúrime plynom a komín je bez vložky,

- každých 12 mesiacov, ak kúrime plynom a komín má vložku.

brikety a pelety nezanášajú komínTieto frekvencie nie sú panským huncútstvom zákonodarcov ani výsledkom lobingu kominárov, aby ťahali z ľudí peniaze. Vznikli preto, lebo počet požiarov domov v dôsledku neudržiavaného komína stúpal priamo úmerne s počtom rodín, ktoré sa z panelákov presťahovali do vlastného domu, no nevedeli ani správne kúriť, ani sa starať o komín.

Aby ľudia neprichádzali v dôsledku požiaru o zdravie, život či peniaze, majú pravidelne volať kominára. Takže ten nakoniec predsa len môže šťastie priniesť...

 

Dobré palivo, menej sadzí

Za nedodržanie termínov čistenia a kontroly komína hrozí majiteľovi nehnuteľnosti pokuta do výšky 99 €, ale neudržiavaný komín vyháňa z peňaženiek oveľa väčšie sumy. Naopak, čistý komín bez trhlín a s dobre nastaveným ťahom, zvyšuje efektivitu vykurovania a minimalizuje riziko, že sa toxické splodiny horenia dostanú do domácnosti namiesto do vzduchu.

brikety a pelety ako dobrá alternatívaÚsporu nákladov na teplo určite prinesie aj vhodne zvolené tuhé palivo. Nie všetko, čo je na prvý pohľad lacné, je lacné aj na konci dňa. Odpad, uhlie, takzvaný ekohorášok, ale aj vlhké drevo vykurovacie teleso a komín znečisťujú, čím znižujú výkon kúrenia. Naproti tomu peletybrikety vyrobené z čistých pilín, bez prímesi chémie, dokážu vyrobiť veľa tepla s minimom popola. Sú suché, čo znamená, že komín nezanášajú a predlžujú životnosť pece či kotla.

foto pixabay

)

Mohlo by vás zaujímať

Všetky novinky

Vyrábame kvalitné brikety a pelety a predávame ich za najlepšiu cenu! 

S našimi eko BRIKETAMI a eko PELETAMI šetríte náklady za kúrenie, svoj vykurovací systém aj životné prostredie.

les Trencin

Vysoká výhrevnosť a nízka popolnatosť

les Trencin

Nenáročné uskladnenie, ľahká manipulácia

les Trencin

Výhodná cena a doprava až domov

les Trencin

Šetrnosť k životnému prostrediu

Zobrazené ceny platia pre odber v predajni Drietoma

Ak máte záujem o rozvoz alebo kúpu tovaru z inej časti Slovenska, zadajte prosím PSČ alebo mesto pre aktualizáciu produktov a cien.

Vyrobené na slovensku

Vyrobené na slovensku

CERTOP ISO 14001:2004

CERTOP ISO 14001:2004

Ekologický výrobok

Ekologický výrobok