Čo vyjadruje hustota paliva?
Je to údaj, ktorý hovorí, aký objem spáliteľnej a nespáliteľnej zložky paliva sa nachádza v 1 kg paliva. Spáliteľná zložka sa premení na energiu, nespáliteľná je popol. Čím je palivo ťažšie (buk, drevené brikety), tým má hustotu väčšiu a výhrevnosť vyššiu . Naopak, čím je ľahšie (napríklad jelšové drevo), tým nižšiu má hustotu aj výhrevnosť.
Podľa hustoty sa drevo delí na mäkké a tvrdé.
Mäkké drevo (napríklad smrekové) má hustotu nižšiu ako 500 kg/m3, ľahko sa zapaľuje, pri horení dosahuje vysokú teplotu, rýchlo zhorí. Je ideálne na rozkurovanie.
Tvrdé drevo (napríklad bukové) má hustotu vyššiu ako 500 kg/m3, pri horení tvorí veľa žeravých uhlíkov, čím generuje teplo dlhú dobu. Má viac popola.
Brikety a pelety sa vyrábajú lisovaním pilín a hoblín z rôznych drevín. Pôvodná hustota dreva, z ktorého sú vyrobené, ale nemá vplyv na výhrevnosť brikiet a peliet. Ovplyvňuje ju miera zlisovania, teda hustota paliva.
Brikety s mierou zlisovania 1160 kg/m3 majú až o 50 % vyššiu hustotu ako bukové drevo. To znamená, že z 1 tony brikiet sa dá získať rovnaké množstvo tepla ako z 1 500 kg dubového dreva. (V ideálnom stave, keby ani jedno palivo neobsahovalo vodu.) V 1 tone brikiet je 7 až 8 litrov vody, ktorá sa musí odpariť. V 1 500 kg dubového dreva sušeného 3 roky na vzduchu je 30 litrov vody. Brikety teda spotrebujú niekoľkonásobne menej energie na odparenie vody než drevo.
Miera zlisovania, obsah vody a popola sú dôvodom, prečo brikety horia pomalšie a dlhšie ako drevo a na kúrenie nimi stačí menej paliva. 1 tona kvalitných brikiet nahradí až 4 priestorové metre vysušeného dreva.