Sme tu pre Vás 📞 0948 991 881✏️ zelenaenergia@lestn.sk 📞 CZ +420 735 945 870 

Veľký sprievodca briketami

Všetko, čo potrebujete o briketách vedieť, aby ste si vybrali správne. 

Brikety sú úžasný výmysel. Je to palivo vyrobené silným zlisovaním horľavého materiálu. Palivo plné tepla, ktoré je z viacerých uhlov pohľadu šetrné k vašej peňaženke aj k životnému prostrediu. Briketami sa ľahko kúri, jednoducho sa skladujú a aj manipulácia s nimi je podstatne jednoduchšia ako s drevom či s uhlím.

Ako sa brikety vyrábajú

Brikety môžu byť vyrobené prakticky z akéhokoľvek druhu horľavej biomasy.

Vyrábajú sa tak, že sa biomasa rozdrví, vysuší sa v sušiarni a v briketovacom stroji (lise) sa z nej vyformuje a vytlačí briketa konkrétneho tvaru a hustoty.

Z čoho sú brikety vyrobené?

Brikety sú vyrobené z pilín.U nás majú tradíciu brikety vyrobené z drevnej hmoty, teda z pilín a hoblín. Kvôli dreveným briketám sa teda nepília stromy.

Na severe Európy (napríklad v Írsku) sú zas veľmi populárne rašelinové brikety.

Asi neprekvapí, že v Ázii sú najdostupnejšie brikety vyrábané z ryžových šupiek.

Jednoducho všade sa vyrábajú z takého materiálu, ktorého je dostatok, je dostupný a nedá sa ďalej využiť. Brikety sú spôsob, ako odpad zhodnotiť a ešte ho využiť.

Odpad nie je zadarmo

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že keďže sa drevené brikety vyrábajú z drevného odpadu (pilín, hoblín), surovina na ich výrobu je zadarmo. Opak je pravdou. Ide o odpad, ktorý má svoju cenu. V priebehu rokov 2019 – 2023 neustále rástla, čo ovplyvňovalo aj cenu brikiet.

Na Slovensku a v okolitých krajinách sa okrem drevených brikiet používajú aj uhoľné brikety a brikety vyrobené zo slamy alebo z iných zvyškov poľnohospodárskej výroby.

V teplárňach sa čoraz viac používa vytriedený odpad zlisovaný do brikiet.

Všetok tento odpad sa nakupuje a ďalej spracúva, čo tiež niečo stojí.

Aké brikety sú najlepšie?

Hoci každému vyhovuje niečo iné, každý potrebuje, aby mu brikety dobre horeli, bolo z nich dostatok tepla a mali rozumnú cenu.

To spĺňajú  drevené brikety, ktoré sú silno zlisované a majú nízky obsah vody aj nízku popolnatosť. Vďaka tomu majú vysokú výhrevnosť, dokonca vyššiu výhrevnosť ako drevo. V skutočnosti zo seba uvoľnia približne toľko energie ako hnedé uhlie. Ale na rozdiel od uhlia sú čisté. Určite nezašpinia vás ani priestor, v ktorom sú skladované.

Drevené brikety pri horení uvoľňujú do ovzdušia oxid uhličitý (CO2), ale iba toľko, koľko ho drevo do seba absorbovalo, kým bolo stromom a fotosyntézou premieňalo CO2 na kyslík. Brikety sú palivom s neutrálnou uhlíkovou stopou.

V drevených briketách sa na rozdiel od uhlia nenachádza síra, ťažké kovy ani rádioaktívne látky. Preto sú drevené brikety považované za ekologické palivo vyrábané z odpadu z obnoviteľných zdrojov.

Prečo majú brikety rôzne tvary a farby?

Lis na tehlové RUF briketyFarbu brikiet určuje materiál, z ktorého sú vyrobené. Do brikiet sa nepridáva žiadne farbivo.

Kvalitné drevené brikety majú krásne lesklý povrch. Ľudia si niekedy myslia, že ide o puzdro, obal. V skutočnosti je to len výsledok kvalitného zlisovania.

Brikety sa zvyčajne vyrábajú v tvare guľatiny (polienka) alebo tehly. Slovo briketa má pôvod vo francúzštine – briquett – a doslovný preklad je „malá tehla“. Tehlové brikety sa označujú aj ako RUF.

V skutočnosti je RUF značka populárneho briketovacieho stroja (lisu) nemeckého výrobcu. Dnes sa z označenia RUF stalo synonymum tehlových brikiet podobne ako je Google synonymum pre vyhľadávače.

Drevené brikety sú vraj zázrak

Brikety vyrábame v spoločnosti LES takmer 20 rokov. Vieme o nich naozaj všetko. Ale len nedávno sme sa dozvedeli, že je to zázrak. Takto drevené brikety LES zhodnotil jeden náš zákazník. Brikety vyskúšal prvýkrát a zostal v nemom úžase z toho,

  • ako dlho horia,
  • že nedymia,
  • že miestnosť s nimi vykúri rýchlejšie a na viac stupňov ako s drevom
  • a z toho, ako ľahko a pritom čisto sa s briketami manipuluje.

Aké brikety sú najlepšie pre vás?

Brikety si vyberajte podľa typu vykurovacieho zariadenia a tiež podľa toho, aké teplo a ako rýchlo očakávate, ako často chcete prikladať a ako často máte chuť čistiť ohnisko.

V klasických krboch, kachliach a pieckach dobre horia valcové brikety KLASIK. Horia stredne dlho (2 až 3 hodiny) a rovnako tak sa nimi dá kúriť v kotloch na tuhé palivo a v drevosplyňujúcich kotloch.

Dlhšiu dobu horenia – 4 až 8 hodín - majú kvôli silnému zlisovaniu valcové brikety LES EXTRA. Od valcových brikiet LES KLASIK sa líšia práve mierou zlisovania. Viac drevnej hmoty je zlisovanej pod najvyšším možným tlakom. Valcové brikety LES EXTRA sú preto kratšie, horia pomalšie a dlhšie. Sú určené do krbov, kachieľ a pecí, kde sa dá dobre regulovať vzduch.

Pre rýchle rozkúrenie a zohriatie miestnosti sú určené valcové brikety LES S DIEROU. Sú vyrobené z rovnakej drevnej zmesi ako valcové brikety LES KLASIK a LES EXTRA, ale vďaka otvoru v strede horia z vonkajšej aj vnútornej strany zaraz.

Zhoria rýchlejšie a rýchlejšie uvoľnia všetko teplo, ktoré je v nich ukryté. Ak sa vraciate do studeného domu alebo prídene na chatu, ktorú treba rýchlo vykúriť, valcové brikety LES S DIEROU sú najlepšou voľbou.

Špeciálne druhy brikiet

Špeciálne druhy brikietValcové brikety z výberovej kôry zo stromov sú určené na nočné kúrenie alebo na situácie, kedy potrebujete mať teplo, ale nie je možnosť často prikladať. Valcové brikety LES S KÔROU NOČNÉ nehoria plameňom (kôra nehorí), ale žeravejú a teplo uvoľňujú 4 až 8 hodín. Je z nich viac popola – asi za šálku z 5 kusov brikiet.

Výroba nočných brikiet je náročná kvôli výraznému zaťaženiu lisu pri spracovaní kôry a tiež kvôli nutnosti nakúpiť a kvalitne spracovať vhodnú kôru zo stromov. Preto majú nočné brikety zvyčajne vyššiu cenu ako klasické valce vyrobené zo zmesi pilín tvrdých drevín (dub, buk, hrab).

Ak nepotrebuje celú paletu nočných brikiet, teda celú tonu, lebo za noc spotrebujete približne 2 brikety, môžete si vybrať polovičnú paletu nočných brikiet, ktorá váži 500 kg.

Medzi špeciálne druhy valcových drevených brikiet patria brikety vyrobené z pilín mäkkých drevín (smrek). Valcové brikety LES SVETLÉ sú charakteristické béžovou farbou. Neobsahujú žiadnu kôru, pretože sú vyrobené z pilín dreva, ktoré bolo zbavené kôry ešte skôr, ako sa začalo spracúvať.

Valcové brikety svetlé sú mercedesom medzi briketami, majú najvyššiu výhrevnosť a najnižšiu popolnatosť. Sú určené do interiérových pecí a krbov, ktoré sú citlivé na popolnatosť. Samozrejme, kúriť nimi môžete v každom vykurovacom zariadení na tuhé palivo. Získate bez roboty veľa príjemného sálavého tepla a vykurovacie zariadenie takmer nebudete musieť čistiť.

Našou špecialitou je MIX paleta 5 v 1. Nájdete na nej 5 rôznych druhov brikiet, aby ste mali na kúrenie poruke vždy presne to, čo potrebujete. Valcové brikety s dierou na rýchle rozkúrenie, klasické valcové brikety na bežné kúrenie, valcové brikety extra na príjemné teplo bez častého prikladania ako aj nočné brikety s kôrou pre udržanie tepla aj počas noci. Na MIX palete 5 v 1 sú aj svetlé valcové brikety s minimom popola pre najpohodlnejšie kúrenie.

Ako brikety skladovať?

Drevené brikety nemajú určenú dobu spotreby. Pokiaľ sú skladované na suchom mieste, bez priameho kontaktu s vodou (dážď, sneh), môžu byť skladované celé roky bez toho, aby utrpela ktorákoľvek z ich charakteristík.

Doba skladovania brikiet nemá vplyv na výhrevnosť, popolnatosť ani na dobu horenia.

)

Mohlo by vás zaujímať

Všetky novinky
PSČ

Ceny sú bez dopravy, platia pre osobný odber v predajni Zákamenné a Drietoma

AK MÁTE ZÁUJEM O DOVOZ, ZADAJTE PSČ MIESTA DORUČENIA

Máme pre Vás nový web, kde nájdete naše produkty v českej mene, prejdite klikom dole.

icon shipping

Chcete tovar doviezť?

Dajte nám vedieť, či si želáte dopravu brikiet alebo peliet na konkrétnu adresu. Ak áno, ceny budú automaticky prepočítané podľa miesta doručenia.

icon shipping

Vyplňte políčko PSČ

Zadajte PSČ miesta doručenia pre prepočet cien tovarov s doručením k Vám.

Máme pre Vás nový web, kde nájdete naše produkty v českej mene, prejdite klikom dole.

Ďakujeme, že kúrite ekologickými palivami a šetríte životné prostredie!